A 2011. évi CXC. törvény értelmében "az érettségi vizsgák megkezdésének feltétele ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása".
Az 50 óra elvégzése, a közösségi szolgálati napló vezetése a tanuló kötelessége!
Közösségi szolgálatjelentése, célja:
A„közösségi szolgálat: szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása."
[1] lásd a jegyzet végén
2005. évi LXXXVIII.törvény
4) A tizenhatodik életévét be nem töltött önkéntes által a közérdekű önkéntes tevékenységre fordítható idő nem haladhatja meg
• tanítási szünet ideje alatt a napi három órát és a heti tizenkét órát,
• tanítási időben a heti hat órát és
a) tanítási napon a napi két órát.
b) tanítási napon kívül a napi három órát.
A törvényt a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet pontosítja a közsségi szolgálatra vonatkozóan: (7) A közösségi szolgálat helyszínén a szolgálattal érintett személy segítése alkalmanként legkevesebb egy, legfeljebb háromórás időkeretben végezhető.
20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet
(5) A közösségi szolgálatot az adott tanuló esetében koordináló pedagógus az ötven órán belül –szükség szerint a mentorral közösen – legfeljebb öt órás felkészítő, majd legfeljebb öt órás záró foglalkozást tart.
(6) A közösségi szolgálat teljesítése körében egy órán hatvan perc közösségi szolgálati idő értendő azzal, hogy a helyszínre utazás és a helyszínről hazautazás ideje nem számítható be a teljesítésbe.
(7) A közösségi szolgálat során a tanuló naplót köteles vezetni, amelyben rögzíti, hogy mikor, hol, milyen időkeretben és milyen tevékenységet folytatott! A naplót írassa alá és pecsételtesse le a fogadószervezettel!
20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet
133. § (2) A közösségi szolgálat keretei között
a) az egészségügyi,
b) a szociális és jótékonysági,
c) az oktatási,
d) a kulturális és közösségi,
e) a környezet- és természetvédelmi,
f) a katasztrófavédelmi,
g) az óvodás korú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport- és szabadidős területen folytatható tevékenység.
A tanulók is javasolhatnak fogadó szervezetet! A fogadó szervezetekkel az iskola köt megállapodást. A megállapodás megkötése után az iskola képviselője dönti el, hogy melyik diák, hol teljesíti a közösségi szolgálatot!
[1] „A közösségi szolgálat és az önkéntesség fogalma elkülönül egymástól a két fogalom azonos elemei ellenére. Mivel nem részhalmaza a közösségi szolgálat az önkéntességnek, nem tartozik a Köt. hatálya alá, céljait érdemes összehangolni a hazai önkéntességre vonatkozó nemzeti stratégia célrendszerével."